середа, 1 березня 2023 р.

Для вас, батьки

 ПОРАДИ ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ ФІЗИЧНОГО ТА ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ'Я ПІД ЧАС ВІЙНИ

Війна в Україні на кожного вплинула по-різному. Але з упевненістю можна сказати, що вона тим чи іншим боком торкнулася кожного громадянина країни. 

Як зберегти фізичне та психічне здоров’я в умовах воєнного стану?




Інформаційний шлак — геть

Насамперед намагайтеся не перевантажувати себе інформацією. Перестаньте нескінченно сидіти в новинах і відстежувати події навколо. Ви все одно не зможете вплинути на них, а нервова система неабияк похитнеться. Якщо це неможливо, і стежити за подіями на фронті і в країні важливо, чітко обмежуйте для себе час, коли можете посидіти в соцмережах або подивитися новини. Це може бути або 2 рази по 30 хвилин на день, або 1 годину на добу.

Спілкування без токсичних людей

Якщо ви, як і багато українців, маєте родичів на тій стороні, які підтримують так звану «військову спецоперацію», терміново припиніть спілкування. Особливо якщо воно провокує нервові зриви, сльози та емоційні гойдалки. Пам’ятайте, психічне здоров’я зараз вкрай важливе, і його треба зберегти за всяку ціну. До спілкування з родичами можна буде повернутися пізніше, коли ситуація для них проясниться, а час все розставить на свої місця.

З кола спілкування слід виключити неоднодумців чи людей, які намагаються нав’язати вам свою думку. Нехай краще поруч залишаться пара-трійка людей, що поділяють погляди, ніж купа друзів, які нервують.

Харчування — запорука здоров’я

Харчування під час війни — це ресурс для організму та підтримка життєво важливих функцій і сил. Ви повинні їсти правильно і збалансовано, включати в раціон овочі, фрукти, молочну продукцію, зелень, клітковину та білок. Якщо зробити це з якихось причин складно, не дозволяють фінанси чи організму просто не хочеться, їжте хоча б те, що просить мозок. Шоколад, булочка, Мівіна, бутерброд із чаєм чи кавою — все краще, ніж зовсім нічого.

Вода — запорука життя

Обов’язково пийте більше чистої води. Вона регулює всі хімічні процеси в організмі, у тому числі благотворно впливає на нервову систему. А це означає міцний сон і спокійнішу реакцію на стресові обставини в Україні. Не забувайте носити з собою пляшечку з водою, особливо в літню спеку.

Сон — запорука спокою

Намагайтеся спати наскільки це можливо. Якщо мешкаєте в регіоні, потенційно небезпечному через обстріли, обладнайте для себе спальне місце за принципом двох захисних стін. Спіть хоча б не менше ніж 5 годин на добу. Якщо не вдалося поспати вночі, добирайте ці години вдень. Постійне недосипання негативно позначається на психічному та фізичному стані.

Свіже повітря обов’язкове

Хоча б годину на день проводьте на свіжому повітрі. Підходить піша прогулянка, пробіжки, походи по справах без міського транспорту. 

Фізичні навантаження

Хоча б двічі на тиждень влаштовуйте тренування. Можна робити зарядку вдома або на спортивному майданчику, а можна відвідувати тренажерний зал, якщо дозволяють фінанси. Фізичні навантаження сприяють виробленню гормонів окситоцину, серотоніну та дофаміну, які відповідають за гарний настрій. А він сьогодні вкрай потрібний українцям.