вівторок, 31 січня 2023 р.

Для Вас, батьки

 КОНСУЛЬТАЦІЯ:

 "РОЛЬ СІМ'Ї У НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОМУ ВИХОВАННІ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ".

Як виховати патріота в сім'ї

Поняття патріотизму у всіх викликає досить змішані почуття і емоції. Для одних - це дуже важливо , для інших - нічого особливого , треті - поняття не мають, про що йде мова. Але все ж для багатьох постає обов'язковим бути самому патріотом, і так само виховати своїх дітей.

Почуття патріотизму є в душі у кожної людини, але необхідно його просто пробудити, зуміти достукатися і поставити правильні життєві пріоритети. Саме цим і повинні займатися батьки, які хочуть виховати патріота в сім'ї.

Але з чого почати? Існує кілька рекомендацій, які допоможуть знайти відповідь на питання, як виховати патріота в сім'ї.

Ми живемо в найкращій країні

Якщо ви щиро бажаєте виростити дитину патріотом, не кажіть при ній погано про ту країну, де ви живете. Адже Батьківщину, як і батьків, не вибирають. І повірте,як би вам не здавалося, що десь краще, це не зовсім правда. У кожній країні є свої проблеми, свої труднощі і з екрана телевізора нам їх ніхто не показує. Всі хочуть , щоб про них думали тільки добре .Тому не допускайте при дитині вираження великого невдоволення про вашу Батьківщину, говоріть більше позитивного. Але в той же час не сильно прикрашайте ситуацію, вчіть дитину бути ще й реалістом .

Обов'язково подорожуйте

Не потрібно відразу їхати за кордон, і в рідній країні є маса місць, від яких просто дух захоплює. Та й, напевно, ви ще не встигли скрізь побувати.Показуйте дитині на наочності всю красу і захоплюючу історію рідного краю.Пам'ятайте, що скоро ваша дитина стане зовсім дорослою, і зможе самостійно робити свої, вже дорослі висновки, і мати власну думку. І якщо з дитинства закласти маленьке зернятко патріотизму, воно потім зможе прорости.

Культурний розвиток дитини

Нехай вам абсолютно комфортно на улюбленому дивані, і не хочеться нічого окрім як чашечки чаю і подивитися телевізор - вставайте і йдіть з дитиною в музей, на виставку, в ляльковий театр, на дитячий концерт . Культурний розвиток дитини з ранніх років є невід'ємною частиною зародження почуття патріотизму. Якщо ви разом відвідували такі заходи з раннього дитинства, то є велика гарантія того, що і далі, вже в більш старшому віці у дитини буде інтерес продовжувати такі відвідування . Пам'ятайте, що зараз головним прикладом для наслідування є ви, так що не робіть так, що б потім було прикро за втрачену можливість.

Більше позитиву

Діти дуже чутливі до емоційного стану їх батьків. Якщо вам погано, то дитині теж буде не по собі. Тому, як би в житті не траплялося, намагайтеся налаштовувати себе на позитивну хвилю. Знаходьте позитив у будь-яких діях. Так ви не лише уникнете песимістичного настрою дитини, але так же навчите її легше справлятися з проблемами, не опускати руки ні за якої ситуації, і так само завжди знаходити чому радіти. Виховати патріота неможливо в атмосфері вічної проблеми, поганого настрою і відсутності віри в майбутнє.

Підтримуйте свою дитину

При бажанні виховати патріота в сім'ї, головне підтримка . І мова йде про всебічну підтримку . Прагнення до патріотизму повинно бути не тільки у вас, але і у вашого близького оточення. Живучи в такій атмосфері, дитина в майбутньому буде намагатися відтворити її вже в своїй сім'ї. Так само підтримуйте свого малюка в його поглядах , захопленнях, інтересах . Хваліть за успіхи і правильно зроблені висновки з скоєних вчинків чи проступків. Пояснюйте дитині, чому ви поступаєте по відношенню до нього або іншої людини саме так, а не інакше, і просіть, що б він аргументував свої вчинки так само.Навіть якщо ви не бачите перспективи, все одно намагайтеся проявити свою віру в дитину. І раптом у нього дійсно все вийде. Такі відносини зроблять ваше спілкування більш близьким, дозволять заробити авторитет перед дитиною, а так само більше контролювати його дії.


Граючись, навчаємось

 ВАЛЕОЛОГІЯ

тема: Щоб здоровими зростати, тіло будемо ми гартувати!

* Формуємо у дітей знання про способи зміцнення свого організму. Виховуємо навички здорового способу життя.



Музична скринька

 МУЗИКА

тема: Слухання української народної пісні "Я Лисичка, я сестричка"  /обробка мелодії Миколи Лисенка/.

Спонукаємо діток до прослуховування пісні. Підтримуємо бажання відтворювати її разом з дорослими.  Сприяємо розвитку музичного слуху у малят.




Граючись, навчаємось

 СОЦІАЛЬНИЙ СВІТ

тема: Цікава мандрівка. /ознайомлення з професією лікаря/.



понеділок, 30 січня 2023 р.

Пізнавальне - дітям

 СОЦІАЛЬНИЙ СВІТ

тема: Усі професії хороші.



Граючись, навчаємось

 ДИТИНА У СВІТІ ПРИРОДИ

тема: Лісникові справи.

* Знайомимо дітей з професією лісника /що робить;  як піклується про тварин взимку/. Викликаємо у дітей інтерес до праці  дорослих. 




Граючись, навчаємось

УРОКИ ПРАКТИЧНОГО ЖИТТЯ

тема: Поведінка в громадському транспорті. 

* Вчимо дітей дотримуватись загально-прийнятих норм поведінки в громадському транспорті. Виховуємо дисциплінованість, повагу до інших людей.



пʼятниця, 27 січня 2023 р.

Для Вас, батьки

 ПОРАДИ: "ВЕЛИКІ ПРАВА МАЛЕНЬКОЇ ДИТИНИ".


Граючись, навчаємось

 СОЦІАЛЬНИЙ СВІТ

тема: Дитинство - щаслива пора!

         Розповідь дітям про їхні права.




Фантазуємо, творимо

 ПЛАСТИЧНЕ ОБРАЗОТВОРЕННЯ

тема: Частування для друзів.


Маленькі працелюбчики

 тема: Застібаємо гудзики. / самообслуговування /.

                     Як навчити дитину застібати гудзики:          

1. Розстібати гудзики набагато легше, ніж розстібати. Діти роблять це по кілька разів на день, коли смикають гудзики на своєму власному одязі. Завдання дорослих - показати, як поводитися з гудзиками максимально наочно. Діти наслідують дорослих і переймають звички дуже швидко.

2. Починати вчити застібати гудзики легше знизу вгору. 

3. Освоїти навики застібання-розстібання можна за допомогою спеціальних іграшок. 

4. Відпрацьовувати механізм застібання гудзиків буде цікавіше в ігровій формі.

5. Дитина може абсолютно не цікавитися одяганням, адже навколо стільки інших цікавих занять. Намагайтеся уникати конфліктів і поставитися до дитини з терпінням. Часто причина криється ще й у тому, що діти звикають, що за них все робить дорослий. В такому випадку надайте дитині самостійність.  Відпрацьовувати навички краще в спокійній обстановці, не поспішаючи, щоб тренування не обернулось стресом для дитини.

Обов'язково хваліть дитину!


четвер, 26 січня 2023 р.

Для Вас, батьки

ІНФОРМАЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ: "ПРАВА ДИТИНИ".

Права та свободи дитини

Права дитини — система можливостей, які необхідні особі для її комплексного та цілісного розвитку в умовах і відповідно до вимог середовища, беручи до уваги незрілість дитини (за міжнародно-правовими актами визнається «кожна людська істота до досягнення 18-річного віку, якщо за законом, що застосовується до даної особи, вона не досягає повноліття раніше»).

  1. Кожна дитина має право на життя з моменту визначення її живонародженою та життєздатною за критеріями Всесвітньої організації охорони здоров’я.
  2. Кожна дитина з моменту народження має право на ім’я та громадянство.
  3. Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
  4. Кожна дитина має право на вільне висловлювання особистої думки, формування власних поглядів, розвиток власної суспільної активності, отримання інформації, що відповідає її віку.
  5. Кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності.

Основним міжнародним документом, в якому викладені права дитини, є Конвенція ООН про права дитини

Права дитини відповідно до Конвенції про права дитини

Дитиною є «кожна людська істота до досягнення 18-річного віку», якщо за законом, застосовуваним до даної особи, вона не досягає повноліття раніше. Всі права, передбачені цією Конвенцією, за кожною дитиною забезпечуються без будь-якої дискримінації. В усіх діях щодо дітей першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держава поважає відповідальність, права і обов’язки батьків чи членів розширеної сім’ї.

  • Кожна дитина має невід’ємне право на життя.
  • Дитина має право на ім’я і набуття громадянства, а також право знати своїх батьків і право на їх піклування.
  • Дитина має право на збереження своєї індивідуальності і громадянства.
  • Дитина має право не розлучатися з батьками, за винятком випадків, коли компетентні органи визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини.
  • Дитина має право вільно висловлювати власні погляди з усіх питань, що торкаються дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага.
  • Дитина має право вільно висловлювати свої думки; це право включає свободу шукати, одержувати і передавати інформацію та ідеї будь-якого роду.
  • Повинно поважатися право дитини на свободу думки, совісті та релігії.
  • Дитина має право на свободу асоціацій і мирних зборів.
  • Жодна дитина не може бути об’єктом свавільного або незаконного втручання в здійснення її права на особисте і сімейне життя, недоторканність житла, таємницю кореспонденції або незаконного посягання на її честь і гідність.
  • Держава забезпечує право дитини на доступ до інформації із національних та міжнародних джерел.
  • Дитина має право на користування найбільш досконалими послугами системи охорони здоров’я з приділенням першочергової уваги розвитку первинної медико-санітарної допомоги.
  • Дитина має право користуватися благами соціального забезпечення.
  • Дитина має право на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку.
  • Дитина має право на освіту.
  • Дитина має право користуватися своєю культурою.
  • Дитина має право на відпочинок і дозвілля, право брати участь в іграх та вільно брати участь у культурному житті та займатися мистецтвом.
  • Дитина має право на захист від економічної експлуатації та від виконання будь-якої роботи, яка може завдати шкоди її життю та розвитку.
  • Дитина повинна бути захищена від незаконного зловживання наркотичними засобами.

Держава вживає всіх необхідних законодавчих, адміністративних, соціальних і просвітніх заходів з метою захисту дитини від усіх форм фізичного та психологічного насильства, образи чи зловживань, відсутності піклування чи недбалого і брутального поводження та експлуатації.

Держава зобов’язана захищати дитину від усіх форм сексуальної експлуатації та сексуальних розбещень; від використання дитини з метою експлуатації у проституції або в іншій незаконній сексуальній практиці, у порнографії та порнографічних матеріалах. Держава зобов’язана вживати всіх можливих заходів з метою забезпечення захисту дітей, яких торкається збройний конфлікт, та догляду за ними.

Захист прав дітей в Україні з урахуванням міжнародних договорів з питань сімейного права

Важливим напрямком діяльності нашої держави у сфері захисту дитинства є покращення чинного законодавства, у тому числі  й імплементація норм міжнародного права. Україна є учасницею цілого ряду міжнародних документів у сфері забезпечення прав дитини.

Конвенція ООН про права дитини, яка є основним документом, що визначає правові стандарти у сфері захисту прав дитини, була ратифікована Україною ще 27 лютого 1991 року і набула чинності 27 вересня 1991 року.

.В українському законодавстві правовими документами, які регулюють це питання, є:

 Конституція України, Сімейний кодекс України, Закон України “Про охорону дитинства” та Цивільний кодекс України.



Дивосвіт навколо нас!

 ГУРТОК ЕСТЕТИКО-ЕКОЛОГІЧНОГО ВИХОВАННЯ "ДИВОСВІТ"

тема: "Таємниці сніжинок" /милування природою/.

* Навчаємо дітей бачити та насолоджуватися красою і неповторністю сніжинок.




Граючись, навчаємось

 КОМУНІКАТИВНИЙ РОЗВИТОК

тема: Права в казках.

Дидактична гра "Які права порушені в казках?"



Граючись, навчаємось

 ЛІТЕРАТУРНЕ ОБРАЗОТВОРЕННЯ

тема: Розповідання української народної казки "Коза-Дереза".

* Вчимо діток слухати та розуміти зміст казки; давати оцінку діям героїв. Викликаємо інтерес до творів усної народної творчості.


вівторок, 24 січня 2023 р.

Для Вас, батьки

 ПОРАДИ: 

"ЯК ВИХОВАТИ ЩЕДРІСТЬ У ДИТИНИ АБО ЯК НАВЧИТИ ДІЛИТИСЬ".

Притримуючись наступних порад, ви зможете виховати в дитини БАЖАННЯ ділитись і таку гарну якість як ЩЕДРІСТЬ.

Мета: не змусити дитину поділитись, а стимулювати ЗАХОТІТИ це зробити.


1. Пропонуйте ділитись іграшками. Мова йде не про ситуації, в яких назріває конфлікт, коли інша дитина забирає іграшку, а ваша відстоює! Пропонуйте ділитись просто так, коли діти не сваряться за іграшки, а граються разом. До того ж, якщо ви поясните дитині, що ділитись означає не віддавати річ назавжди, а лише на певний час з її обов’язковим поверненням назад, малеча стане частіше давати свої речі.

2. Навчіть фразам, які висловлюють щедрість. Часто, коли ви просите малечу поділитись, вона банально не знає що і як сказати. Цілком нормально, якщо ви скажете малюкові «Синок, можеш сказати Дмитрику – «Візьми погратися ось цією машинкою, а потім мені віддаси»». 

3. Заохочуйте дитину до самого процесу розподілу. Чи то під час гри, чи то під час обіду чи прогулянки по магазинах допомагайте малюкам чесно, по-справедливому ділити речі, предмети, їжу.

4. Розповідайте про переваги, які отримає той хто ділиться: можливість погратися чужою іграшкою, прихильність дітей внаслідок якої малюка будуть із задоволенням запрошувати до гри і т. д.

5. Поважайте право власності дитини. Тобто завжди питайте дозволу, перш ніж користуватись речами малюка. Дякуйте. Так дитина навчається поважати свою і чужу власність.

6. Хваліть за прояв щедрості та виявлене бажання ділитись. При цьому обов’язково опишіть, що зробив малюк і до яких наслідків це призвело, наприклад, «Максим тепер щасливий оскільки ти дав йому свій вертоліт», «Тетянка тепер поділиться з тобою своїм м’ячиком»…

7. Навчіться спокійно приймати відмову вашого малюка. Дійсно, дитина має право не давати власні речі і коли вона зрозуміє, що ви цілком нормально до цього ставитесь, в неї не буде потреби постійно всіх переконувати у тому, що дана річ дійсно її.

8. Читаючи казки чи переглядаючи телепередачі, звертайте увагу дитини на щедрі вчинки та на наслідки відповідної поведінки.

9. Показуйте власний приклад прояву щедрості. Діліться з друзями, рдними, іншими дітьми так, щоб дитина бачила і чула, як ви це робите.





Музична скринька

 МУЗИКА

тема: Музично-ритмічна гра "Мишенята".

* Сприяємо розвитку у дітей музичного слуху. Викликаємо бажання займатись різними видами діяльності.



Граючись, навчаємось

ЛОГІКО-МАТЕМАТИЧНИЙ РОЗВИТОК 

тема: Орієнтування в часі.

* Продовжуємо знайомити дітей з частинами доби /ранок, день, вечір, ніч/. Вчимо орієнтуватись в часі за допомогою гри.


Граючись, навчаємось

КОНСТРУЮВАННЯ

тема: Будинок. 

* Сприяємо розвитку конструкторсько-будівельних здібностей у дітей.



понеділок, 23 січня 2023 р.

Фотовернісаж

 Вільне малювання: "Прикрасимо рукавичку".


Для Вас, батьки

22 січня ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ



22 січня ми згадуємо дві рівнозначні за вагомістю події української історії: проголошення незалежності Української Народної Республіки й Акт Злуки українських земель. 

105 років тому – 22 січня 1918 року – Українська Народна Республіка проголосила незалежність і боролася за право бути «самостійною, ні від кого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу». Цей факт руйнує твердження російської пропаганди, буцімто Української держави не існувало, її вигадали більшовики.

22 січня 1918 року вперше у XX столітті українці проголосили незалежність власної держави – Української Народної Республіки. 24 серпня 1991-го відбулося її відновлення.

Проголошення соборності УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року – історичний акт об’єднання українських земель в одній державі, що увінчав соборницькі прагнення українців, розділених кордонами тогочасних імперій. На початку ХХ століття після падіння імперій українці об’єдналися у власній державі. Сьогодні, через трохи більше століття після проголошення Акта Злуки, ми обʼєднані у відстоюванні своєї незалежності і держави. А після перемоги над російським агресором Україна відновить свою соборність.

Термін «соборність» має кілька значень. Це й об’єднання в одне державне ціле всіх земель, заселених певною нацією на суцільній території. І духовна консолідація всіх громадян держави, їх згуртованість, незалежно від національності. Соборність – це також територіальна цілісність держави. Тому звільнення від російського окупанта українських земель є нашою спільною метою.

Соборність невіддільна від державності, суверенітету й незалежності народу, які є фундаментом для побудови демократичної держави, запорукою виживання й існування нації.

Ідея соборності була й залишається базовою національною цінністю українців. А нині вона є передумовою успіху нашого спротиву зовнішній агресії. 


Граючись, навчаємось

ДИТИНА У СВІТІ ПРИРОДИ

тема: Ти природу пізнавай, і люби, і зберігай!

* Формуємо у дітей основи природо-доцільної поведінки. Виховуємо бережне ставлення до природного довкілля.



Граючись, навчаємось

 УРОКИ ПРАКТИЧНОГО ЖИТТЯ

тема: Будемо ділитися!

* Виховуємо у дітей бажання бути щедрими, подільчивими.



Фантазуємо, творимо

 ВІЛЬНЕ МАЛЮВАННЯ

тема: Прикрасимо рукавичку.


Для виконання роботи знадобиться:

 - площинне зображення рукавички;
 - гуашева фарба (червоний, жовтий, зелений кольори);
 - пензлик; - стаканчик з водою; - серветки.

пʼятниця, 20 січня 2023 р.

Для Вас, батьки

 РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ БАТЬКІВ: "ЧИТАЄМО КАЗКУ".

✔ Читати чи розповідати казки дошкільникам слід у середньому темпі, намагаючись якнайліп­ше передати емоції персонажів, їхній характер. 

Роз­повідати дитині казку важливо із задоволенням, не відволікаючись на сторонні справи. 

Під час читання/розповідання дорослий має сидіти чи стояти перед дитиною, щоб вона бачи­ла його обличчя та стежила за мімікою, жестами тощо. Адже такі форми вияву почуттів доповнюють і підсилюють враження від казки. Повчальні бесі­ди за змістом казок не слід затягувати, вони мають бути короткими. Передусім орієнтуйтеся на настрій дитини.

✔ Враховуючи те, що дитина не може бути па­сивним слухачем, під час читання/розповідання важливо активізувати її уяву: нехай дитина відпо­відає на запитання, повторює певні слова, розглядає ілюстрації, описує свої почуття та враження від по­баченого чи почутого.

✔ Важливо змалку виховувати повагу дитини до книги. Дошкільник має знати, що книжка — це не іграшка, з нею слід бережно поводитися, цінува­ти її.

✔ Започаткуйте у вашій родині сімейний ритуал — щовечора при світлі настільної лампи читайте чи розповідайте дитині казки. Напівтем­рява налаштовує на фантастичний, казковий лад, а читання казки обома батьками сприяє встанов­ленню та зміцненню тісного душевного контакту як із матусею, так і з татусем.

✔ Читайте дитині казку стільки разів, скільки вона просить, і завжди, коли хоче її слухати. «Проживання» казкового сюжету — складний процес, тож дитина потребує багаторазового звернення до улюбленої казки.

✔ Казку ліпше не читати, а розповідати. Так ви матимете змогу спостерігати за реакцією дитини на неї та акцентувати увагу на певних її фрагментах.

✔ Використовуйте казкові події для формування особистості дитини.

✔ Пам'ятайте про специфіку сприймання дітьми казкових подій із чарівним підтекстом — для дорослих кидання персонажів у вогонь є порушенням їхніх прав, а для дитини — впевненість у тому, що зло знищене.

✔ Не пояснюйте дитині глибинного змісту казки. Він має бути прихованим від неї та впливати на підсвідомість Не імпровізуйте, вводячи у казку персонажів та розгортаючи нові сюжетні лінії з реального світу. Адже так ви вносите плутанину у диференціацію дитиною казкових та реальних подій  через тексти, а не за допомогою тлумачення подій.

✔ Розповідаючи казку, використовуйте казковий зачин на кшталт: «У якомусь царстві, не в нашому господарстві жили собі...» — це ті «ворота», через які дитина одразу ж потрапляє у казковий світ. 


Дивосвіт навколо нас!

ДИТИНА У СВІТІ ПРИРОДИ 

тема: Розповідь-спостереження: "Сніг".



Фантазуємо, творимо

 САМОСТІЙНА ХУДОЖНЯ ДІЯЛЬНІСТЬ

тема: Запрошення у казку.

* Викликаємо у малят інтерес до творів усної народної творчості.

Заохочуємо до самостійних пошуків художніх засобів передачі характерів казкових героїв.  

Сприяємо розвитку творчої уяви та фантазії у малят. 





Граючись, навчаємось

 ПРЕДМЕТНИЙ СВІТ

тема: Будеш з книжкою дружити - цікавіше буде жити!

* Викликаємо у дітей інтерес до дитячої літератури. Виховуємо бережливе ставлення до книг.




Пізнавальне - дітям

 СОЦІАЛЬНИЙ СВІТ

тема: Зимонька святкова, дякуєм тобі!

Зимові свята дарують всім відчуття світла, радості, родинного затишку, добра.

* Пригадуємо разом з дітками зимові народні свята українців; звичаї та традиції, пов'язані з ними.

Сприяємо формуванню патріотичних почуттів у дітей. 

Розвиваємо у малят пізнавальний інтерес.



четвер, 19 січня 2023 р.

Граючись, навчаємось

 ЛІТЕРАТУРНЕ ОБРАЗОТВОРЕННЯ

тема: Вивчення вірша О. Богемського "Вже зима в дорозі".



Дивосвіт навколо нас!

  ГУРТОК ЕСТЕТИКО-ЕКОЛОГІЧНОГО ВИХОВАННЯ "ДИВОСВІТ" 

тема: "Таємниці сніжинок"  /веселі нотки/.



Маленькі працелюбчики

тема: Лікарня для книжок.    /господарсько-побутова праця/.

Запропонуйте дітям переглянути дитячі книги та, за потреби, разом їх полагодити.

* Виховуємо у малят інтерес до книг, прагнення їх берегти.

          Книжкову лікарню влаштуємо ми:

          Сторінки підклеїм, підправим боки.

          "Подякує" книжка за це малюкам

          І знову цікаве повідає нам!       /Алла Растопка/



Граючись, навчаючись

 ТЕАТРАЛЬНЕ ОБРАЗОТВОРЕННЯ

Лялькова вистава "Казка про загублену книжку".



середа, 18 січня 2023 р.

З фізкультурою ми дружим

 ФІЗКУЛЬТУРА

тема: Ходьба з високим підніманням колін.

* Вправляємо дітей у ходьбі з високим підніманням колін, утримуючи рівновагу. Сприяємо розвитку координацію рухів.



Граючись, навчаємось

 КОМУНІКАТИВНИЙ РОЗВИТОК

Дидактична гра "Добрий чи злий казковий герой?"



Граючись, навчаємось

 КОМУНІКАТИВНИЙ РОЗВИТОК

тема: Пригода з книжки.

Запропонуйте дитині послухати та переказати  казку "Лисичка та Журавель". 

* Сприяємо  розвитку зв'язного мовлення; розширенню словника образними виразами. Розвиваємо мовне дихання, фонематичний слух.


вівторок, 17 січня 2023 р.

Для Вас, батьки

 КОНСУЛЬТАЦІЯ: "КНИГА В ЖИТТІ ДИТИНИ".

Напевно, усі згодні з тим, що книги обов'язково мають бути присутніми в житті дитини. Звичайно, комп'ютери і телевізори у багато чому замінюють книгу, але потрібно прагнути до того, щоб дитина розуміла : читання - це важливо. І річ навіть не в тому, що якщо дитина уміє читати і робить це регулярно, йому легко вчитиметься в школі, але і в тому, що саме книга учить, як правильно жити, розповідає про вічні цінності.

Завдання літературного розвитку.

Літературний розвиток дитини потрібно розпочинати з народження. Колискові пісні, забавлянки, примовлянки - усе це залучає малюка до літератури. Трохи пізніше можна починати читати короткі казки, довші вірші.

Бажано придбати першу книгу для малюка вже в шість місяців. Звичайно, він ще не лише не уміє читати, але і говорити не уміє. Але це неважливо. Головне, що дитина звикає до присутності книги в житті. Поступово, дитина зрозуміє, що саме там написано багато цікавих віршів і казок. Тоді з'явиться бажання і самому навчитися розбирати незрозумілі карлючки - букви. Обов'язково потрібно учити дитину тому, що з книгою потрібно звертатися дуже акуратно.

Діти люблять досліджувати і дізнаватися нове, при цьому вони із задоволенням повертаються до улюблених старих рядків. Тому необхідно розвивати в них природну любов до письменництва, римування, до розгляду і слухання книг. Саме це і слід робити батькам, які прагнуть, щоб дитина виросла ерудованою, розумною, з прекрасно розвиненою фантазією і уявою.

Основними завданнями є:

  • навчити дитину слухати і сприймати художні тексти;
  • допомогти побачити за текстом образ персонажів, природи, і передати його за допомогою розповіді, музики або малюнка;
  • розширити і збагатити словниковий запас;
  • навчити дитину працювати з текстом: відповідати на питання, розігрувати по ролях.

Коли дитина починає слухати казки і оповідання, він починає розуміти і запам'ятовувати про що йде мова в творі. В цей час можна починати розмовляти з дитиною, ставити різні питання і обговорювати персонажів книги. Коли дитина підросте, необхідно залучати її до переказу творів, робити різні інсценізації по прочитаній книзі.

Цінність літератури в духовному і емоційному розвитку.

Літературний розвиток дітей важливий не лише для поповнення словникового запасу, навчанню слухати і чути твори і потім переказувати їх. Не менш важливим завданням літератури є розвиток в дитині моральності.

Читаючи книги, дитина вчиться розуміти різницю між добром і злом. Віна дізнається, що таке дружба, любов, самопожертвування, співчуття. Дитина вчиться співпереживати героям, емоційно реагує на те, що відбувається в художньому творі. Усе це сприяє емоційному і духовному розвитку дитини.

Література учить аналізувати твір, поведінку персонажів. Крім того, читання книг учить дитину абстрактному мисленню, логіці і при цьому розвиває уяву і фантазію. Книга, на відміну від фільму або мультфільму, дозволяє в найяскравіших фарбах представити головних героїв і сцени. Тобто, ми виступаємо в ролі режисера. Це дуже важливо для дитини, для його розвитку.

Коли дитина навчиться читати сама, не варто припиняти бесіди з приводу прочитаного. Оскільки дитина дорослішає, її починають займати складніші питання і твори стають складнішими. Тому усе це необхідно обговорювати і обговорювати, щоб не залишалося не розібраних тем, які хвилюють дитину.

Як прищепити дитині інтерес до читання?

Передусім, батьки повинні читати самі, ділитися з дитиною своїми почуттями з приводу прочитаного. Якщо малюк бачить перед очима приклад, він обов'язково його наслідуватиме.

Крім того, читати дитині треба з народження. Тоді малюк звикає до цього процесу. Коли дитина підросте, розповідайте їй про автора, який написав ту або іншу книгу. Намагайтеся знайти цікаві факти з життя. Якщо читаєте книгу, уривайтеся на найцікавішому місці, тоді дитина з нетерпінням чекатиме продовження.

Бажано записатися у бібліотеку, нехай дитина сама вибирає книги. Але, звичайно, допомагайте у виборі, направляйте її. 

І ще: даруєте цікаві, барвисті книги. Вибирайте не лише старі добрі оповідання і казки, але і нові історії з цікавим сюжетом.

Як бачите, книга обов'язково має бути присутньою в нашому житті та в житті наших дітей. Література нерозривно пов'язана з духовним і емоційним розвитком, а також з розвитком мислення і фантазії. Тому читайте дітям і заохочуйте їх інтерес до літератури з самого раннього віку. 



Музична скринька

 МУЗИКА

тема: Слухання "Пісні про книжку".



Граючись, навчаємось

 ЛОГІКО-МАТЕМАТИЧНИЙ РОЗВИТОК

тема: Ознайомлення з об'ємною геометричною фігурою: куля.




Дивосвіт навколо нас!

 Спостереження за засніженими ялинками.



понеділок, 16 січня 2023 р.

Для Вас, батьки

 ПОРАДИ: "БЕЗПЕКА ВЗИМКУ"



Граючись, навчаємось

 УРОКИ ПРАКТИЧНОГО ЖИТТЯ

тема: Книжечку читайте, бережно гортайте!

Виховуємо у дітей дбайливе ставлення до книг; прагнення берегти книги.



Граючись, навчаємось

 ВІЛЬНЕ МАЛЮВАННЯ

тема: Зайчик. /нетрадиційне малювання/.


Граючись, навчаємось

 ДИТИНА УСВІТІ ПРИРОДИ

тема: Живуть у книгах різні тварини.

Розширюємо знання дітей про життя диких тварин взимку. Викликаємо інтерес до природного довкілля.




пʼятниця, 13 січня 2023 р.

Для Вас, батьки

        "ЩЕДРИК".  ВІДОМА ПІСНЯ З НЕВІДОМОЮ ІСТОРІЄЮ.

«Щедрик» звучав та продовжує звучати і в українських домах, і на кращих концертних майданчиках світу. Щедрівка, на основі якої композитор Микола Леонтович створив легендарну пісню, підкорила світ. Але мало хто знає, що вона ще й стала символом багаторічної боротьби українців за незалежність від росії. У 2022 році виповнилося 100 років від дня американської прем’єри «Щедрика» та 145 років із дня народження геніального композитора Миколи Леонтовича.



Дивосвіт навколо нас!

ДИТИНА У СВІТІ ПРИРОДИ

тема: Розповідь-спостереження: "Кішка".



Граючись, навчаємось

ЛІТЕРАТУРНА РОЗВАГА "СВЯТКОВА ВІКТОРИНА".





Граючись, навчаємось

 ПРЕДМЕТНИЙ СВІТ

тема: Зимові розваги.

* Викликаємо у малят інтерес до зимових розваг. Закріплюємо правила безпечної поведінки під час дозвілля.


Граючись, навчаємось

 СОЦІАЛЬНИЙ СВІТ

тема: Щедрий вечір, добрий вечір!"

* Формуємо у дітей уявлення про українські народні традиції та звичаї. 

   Виховуємо шанобливе ставлення до видатних українців.



четвер, 12 січня 2023 р.

Для Вас, батьки

 КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ:

"Здорове харчування: оптимальний дитячий раціон".

Чи замислювалися ви як можна допомогти дитині зростати здоровою? Який найбільший подарунок ви можете зробити?

Дитина в різному віці неоднаково ставиться до їжі. То охоче куштує щось нове, то стає перебірливою та вимогливою. Тому, складаючи раціон, перш за все, звісно, потрібно враховувати смаки та вподобання дитини. Але варто також врахувати ті продукти, які обов’язково мають бути в раціоні дитини. А також допоможуть такі поради: 

  • Давайте якомога більше овочів і фруктів — п’ять разів на день (три основні прийоми їжі та два перекуси) або частіше. Й не забувайте про ягоди. Зверніть увагу: що більше дитина їсть солодкого та продуктів із доданим цукром, то менше їй зазвичай хочеться корисних овочів і фруктів. 
  • Давайте більше каш — ними можна також замінити солодощі. Зернових — каш, хліба, хлібців і макаронів — варто давати дві-три порції на день. А ось картоплю пропонуйте не частіше двох-трьох разів на тиждень. 
  • Молочні продукти — важливе джерело кальцію. Їх варто давати двічі-тричі на день: молоко, несолодкий йогурт, кефір, ряжанку. 
  • Білкових продуктів — м’яса, риби, яєць чи бобових — у раціоні дитини має бути ті ж дві-три порції на день. Якщо дитина відмовляється від м’яса, можна давати більше риби, яєць чи квасолі. 
  • Жири в невеликих кількостях потрібні організму. Використовуйте нерафіновані рослинні олії в салатах, рафіновану соняшникову олію в борщі, вершкове чи кокосове масло у млинцях. 
  • Не зловживайте сіллю. Її дитині потрібно споживати не більше чотирьох-п’яти грамів на день. Не залишайте на столі сільничку та поступово зменшуйте кількість солі, доданої до страв. Краще використовувати йодовану сіль.

І не забувайте, що ваша поведінка — взірець для дитини. Якщо вона бачитиме, що батьки постійно п’ють кефір, то рано чи пізно захоче його скуштувати.





Маленькі працелюбчики

 тема: Допоможемо зимуючим птахам.      /праця в природі/.

 * Виховуємо у дітей любов до об'єктів живої природи; бажання підгодовувати птахів взимку.

Диким птахам буває непросто знайти їжу взимку, тому вони із задоволенням відвідують годівниці з їжею, залишеною людьми. Та щоб допомогти птахам пережити зиму, потрібно знати, який корм найкраще їм давати, а що – категорично заборонено.


 

Що можна класти в годівничку:

                                             ·      насіння соняшника;

                                                          ·      насіння чортополоху; 

                                                     ·     несолене сало;

  ·       суміш насіння;

   ·           фрукти і ягоди;

·   арахіс;

·         просо, овес або пшениця;

·         шишки та жолуді;

·         каші – сухі або напівзварені.

Ці продукти корисні для птахів. Більшість з них відрізняється високою калорійністю і допоможе птахам запасти достатньо енергії, щоб пережити холоди.

                                        Чим не можна годувати птахів:

·   чорним хлібом, сухарями – там багато солі та дріжджів, що може викликати розлади шлунку у птахів;

·   солоною, кислою, пряною та гострою їжею;

·   смаженою їжею;

·   цитрусовими та бананами;

·   пшоном (очищеним просом).