середа, 14 грудня 2022 р.

Для Вас, батьки

 КОНСУЛЬТАЦІЯ: "ЯК НАВЧИТИ ДИТИНУ САМОСТІЙНО ОДЯГАТИСЯ?"

1.    Вчимо дитину головним діям з одягом: застебнути блискавку і гудзики, надіти рукавички або рукавиці, шкарпетки, як по ярлику визначити у футболки або светри лицьову і виворітну сторону, визначити виворітну і лицьову сторону колготок чи шкарпеток.

2.    У дітей можуть виникнути складнощі з натягуванням штанин, довгих рукавів, колготок, в яких вони просто плутаються. В цьому випадку потрібно кілька разів поступово і правильно показати руху разом з дитиною. Кожен крок пояснюйте детально і повільно.

3.    При навчанні приділіть увагу окремим деталям одягу. Це не тільки застібки, але і пояс, кишені, манжети, комірець. Вони повинні бути акуратно покладені або заправлені.

4.    Купуйте для дитини речі з простими застібками, з якими вона впорається сама. Підходящим варіантом стануть липучки і великі гудзики, нижні елементи одягу на резинці. А рукавиці стануть комфортніше рукавичок.

5.     Добре, якщо одяг буде з підказками. Наприклад, з малюнком або аплікацією     спереду, різнокольоровими гудзичками і петельками і так далі.

6.     Наберіться терпіння і спокою. Не лайтеся, не смійтеся і не зліться, якщо дитина робить щось не так. Інакше відіб’єте бажання вчитися чому-небудь. Дитина злякається або почне сильно вередувати.

7.      Не заважайте дитині. Втручатися в спроби дітей що-небудь зробити, потрібно тільки, якщо це загрожує здоров’ю і безпеці дитини або когось іншого.

8.     Нехай дитина пізнає, як робити правильно, шляхом власних спроб і помилок. Якщо вона зробила щось не так, не спішіть виправляти помилку. А коли вона вже одягне річ, запитайте, чи бачить вона, що тут неправильно. Поцікавтесь, що потрібно виправити, як це зробити.

9.     Витримуйте темп одягання, не квапте і не підганяйте дитину. Якщо потрібно, внесіть корективи в режим дня, щоб дитина встигла спокійно зібратися. Залишайте більше часу перед зборами і перед виходом на вулицю.

10.      Якщо щось не виходить, підбадьорюйте дитину. Заохочуйте бажання до самостійних дій і прояви смаку в одязі. Хваліть і відзначайте успіхи дитини. Кажіть, що в цей раз вийшло краще попереднього. Хваліть дитину, коли вона  сама одягнула річ, виконала завдання або щось зробила. Така похвала – головний фактор при вихованні дитячої самостійності.

11.    Пам’ятайте, що малюки копіюють поведінку. Нехай дитина повторює за вами. Одягайтеся паралельно. Наприклад, разом надягайте шкарпетки, кофту, штани і так далі.

12.      Щоб дитина запам’ятала, що і коли одягати, кожен раз збирайтеся в однаковій послідовності. Повісьте в кімнаті або коридорі картинки-пам’ятки з наклеєними предметами одягу в потрібному порядку.

13.      Якщо дитина не хоче одягатися сама, підштовхніть її за рахунок спільної участі. Почніть робити дію і запропонуйте закінчити самостійно.

14.      Якщо дитина продовжує терпляче чекати, поки дорослий її одягне, і не хоче одягатися самостійно, застосовуйте методи адаптації дитини до реального світу. Скажіть, що якщо вона хоче гуляти, значить, потрібно одягнутися. Якщо вона хоче їсти, треба взяти ложку в руки і так далі.

15.      Використовуйте різні ігри і навчайте граючись. Дитині має бути цікаво, а не нудно. Можна використовувати ляльки, в тому числі і паперові, м’які іграшки з різними видами одягу, щоб засвоїти порядок одягання. Використовуйте розвиваючі ігри з гудзиками, блискавками.

16.      Дотримуйтесь принципи єдності. Дитина  повинна одягатися самостійно скрізь і завжди, в незалежності від місця і часу. Не робіть за неї дії, які вона може виконати сама!

17.      Акуратно вказуйте на неохайність у зовнішньому вигляді і допомагайте виправити це, заохочуйте спроби контролю дитини за власним одягом і взуттям, за порядком на полиці і в шафці. Але не сваріть і не карайте дитину за відсутності навичок, а при необхідності підказуйте і допомагайте.